Język angielski

W Koperniku kładziemy bardzo duży nacisk na język angielski. Lekcje angielskiego odbywają się codziennie, są zróżnicowane i dynamiczne, aby maksymalnie skupić uwagę uczniów i osiągnąć zamierzony efekt, czyli skutecznie nauczyć. Dzieci już od pierwszej klasy uczą się komunikacji w języku angielskim, poznają wiele nowych (często także zaskakujących) słówek. Uczą się piosenek i wierszyków, rysują, kolorują, piszą, czytają globalnie, przygotowują projekty i prezentują je przy tablicy. Pracują indywidualnie a także często i chętnie w parach przeprowadzają mini dialogi i ćwicząc naturalne i swobodne wypowiedzi. Pracują przy stolikach, na dywanie i w ruchu.

Korzystamy dużo z nowoczesnych narzędzi, jak tablica interaktywna, robimy quizy przez internet, które uczniowie bardzo lubią i do których chętnie się przygotowują.

Lekcje są ciekawe i efektywne, już po pierwszym roku nauki dzieci bardzo dużo potrafią. Pracujemy według obowiązującej podstawy programowej rozszerzając znacznie materiał o dodatkowe zagadnienia.

Rozszerzenie programu polega na:

  • wzbogacaniu słownictwa,
  • wprowadzaniu większego zakresu funkcji językowych niezbędnych w komunikowaniu się, ćwiczonych regularnie w odgrywanych scenkach i dialogach
  • wprowadzeniu innych umiejętności takich jak czytanie, słuchanie ze zrozumieniem, pisanie, prezentacje, znacznie wcześniej niż zakłada to szkolna podstawa programowa.

Słownictwo utrwalamy poprzez gry i zabawy.

Oto niektóre z nich:

  • Obrazki dopasowujemy do wyrazów, głośno mówimy słówko, które dołączamy. Ćwiczymy w ten sposób słownictwo i globalne czytanie…

dsc_0071

  • Gramy w gry planszowe, także te stworzone przez naszych nauczycieli, jak tu na zdjęciu. Nie tylko nazywamy przedmiot znajdujący się na obrazku, ale idziemy dalej – tworzymy zdania i własne wypowiedzi, każdy ma wiele pomysłów do zademonstrowania…

dsc_0860

  • Potrzebujemy dużo ruchu więc również bawimy się (metoda TPR) – reagowanie ruchem na polecenie nauczyciela. Na zdjęciu udajemy, że jesteśmy dzikimi zwierzętami.

dsc_0905

  • Słuchamy książeczek – ulubionych lektur dzieci w Wielkiej Brytanii oraz trudniejszych tekstów – najpierw dla przyjemności a potem … ciężko pracujemy, w wyniku czego zdobywamy wiedzę i tworzymy liczne projekty.

dsc_0893

  • Pracujemy z internetową platformą Quizlet, która skutecznie absorbuje uwagę uczniów i pozwala w atrakcyjny sposób ćwiczyć nowo poznane słownictwo w domu i na zajęciach. Każdy wyrywa się do odpowiedzi …

dsc_0918

  • Zeszyt jest naszą ‘skarbnicą wiedzy’, do której wklejamy podstawowe słówka z danego tematu. Władek już po 2 miesiącach nauki ma całkiem niezłą kolekcję słówek.

dsc_0053  dsc_0895

 

 

Na lekcjach większość czasu poświęcamy na to, żeby nauczyć się mówić po angielsku:

Pracujemy w parach, przeprowadzając mini dialogi i odgrywając scenki

dsc_0045

Oglądając film lub słuchając płyty powtarzamy to co usłyszymy.

dsc_0909

Śpiewamy bardzo dużo piosenek, z których zwroty wykorzystujemy do rozmowy.

0008

Mówimy co widzimy na tablicy, plakatach lub innych obrazkach i zdjęciach.

dsc_0924

Przygotowujemy projekty i uczymy się sztuki prezentacji. Szymon z klasy pierwszej opisuje swój pokój a Patrycja z klasy trzeciej opowiada o Inuit Families.

dsc_0056  dsc_0103

 

Bawiąc się na dywanie zadajemy sobie pytania i udzielamy odpowiedzi. Ćwiczymy podstawowe zwroty.

dsc_0050

Bawiąc się uczymy się czytać po angielsku

Gramy w „memories”

dsc_0077

Dopasowujemy słówka o przeciwstawnym znaczeniu. Borys i Paweł w akcji …

dsc_0090

Słówka rozsypały się na tablicy interaktywnej. Musimy zrobić porządek i dopasować wyraz do obrazka.

0015

Tym razem układamy karteczki: szukamy obrazków i wyrazów. Agatka i Ania ciężko pracują … a po paru minutach zadanie wykonane. Hania prosi panią o sprawdzenie

0018 0017

Łączymy wyrazy z obrazkami na tablicy interaktywnej.

0020

Rozwiązujemy krzyżówki, w ten sposób utrwalamy słownictwo i ćwiczymy pisownię.

dsc_0898

Na platformie Quizlet uczniowie grają z Panią w grę na czas: zgadują jakie to słowo lub czynność a Pani je wpisuje.

dsc_0933

Grupujemy wyrazy według tematów. Kacper czyta głośno i przeciąga wyraz do odpowiedniej grupy.

0022

Na lekcjach angielskiego jest dużo pracy, ale najważniejsze, że wszyscy są chętni.

0023

 

Nasze sukcesy!

Poznajemy kulturę Dalekiego Wschodu

Przez 3 tygodnie była w naszej szkole Leslie, chinka, studiująca w Singapurze (uczelnia w rankingach w pierwszej dziesiątce na świecie). Uczniowie mogli poznać Chiny, porozmawiać po angielsku a także opowiedzieć Leslie o Polsce.

Konkursy ogólnopolskie

Gratulacje dla uczniów, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie jęz. angielskiego i jęz. polskiego. Aż sześciu naszych uczniów w konkursie jęz. angielskiego znalazło się w pierwszej dziesiątce w Polsce.  

Welcome to My House

Na angielskim klasa trzecia przygotowała piękne projekty domów. Uczniowie zaprezentowali swoje prace opisując projekty (po angielsku oczywiście). Można zobaczyć barwne i ciekawe rozwiązania architektoniczne :)

Spot English Week

Uczniowie przez cały tydzień starali się dostrzec angielski wokół siebie. Sprawdzali opakowania produktów, ubrania czy sprzęty domowe. Swoje zdobycze prezentowali podczas lekcji angielskiego. Najaktywniejsi poszukiwacze zostali wyróżnieni. Gratulacje! Po raz kolejny udało nam się połączyć naukę z zabawą. Bawimy się angielskim dalej i nieustannie poszukujemy kolejnych przykładów....

Weather & Clothes

Utrwalenie i zastosowanie słownictwa z działu Weather & Clothes. Praca twórcza. Efektywna współpraca w grupach. Sztuka prezentacji. Dobra zabawa w klasie trzeciej. Nasze "ubrania" odpowiednie do pogody zawisły w szafie na szkolnym korytarzu.

Angielska biblioteka

Angielską biblioteczkę uznajemy za otwartą... Dzieci wypożyczyły, przeczytały a następnie zaprezentowały książeczki angielskie. Pomysłów na projekty było wiele. Niektórzy przygotowali ćwiczenia na platformie Quizlet, inni plakaty lub zestawy do gry MEMO. Były też występy recytatorskie, czy ambitne tłumaczenia. Brawo uczniowie! Kolejne książeczki zostały wypożyczone...

Po raz kolejny z przyjemnością informujemy o wynikach ogólnopolskiego konkursu…

Po raz kolejny z przyjemnością informujemy o wynikach ogólnopolskiego konkursu jęz. angielskiego Leon, w którym wzięli udział uczniowie klas drugich. Aż dziewięciu naszych uczniów znalazło się w pierwszej dziesiątce !!! miejsce 2 - Maja G. miejsce 3 - Kalina K. miejsce 4 - Kacper G. i Filip G. miejsce 5 - Gerard W. i Filip K.-M. miejsce 7 - Piotr G. miejsce 10 - Kacper L. i Basia K. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich nauczycielowi Pani Beacie Jesionkiewicz.

Sukcesy w ogólnopolskiej olimpiadzie OLIMPUSEK. W kraju startowało 5242 dzieci….

Sukcesy w ogólnopolskiej olimpiadzie OLIMPUSEK. W kraju startowało 5242 dzieci. Wszystkim naszym uczniom gratulujemy znajomości języka angielskiego, gdyż wszyscy zajęli bardzo wysokie miejsca. Laureaci: Filip G. i Borys W. - ex aequo 2. miejsce, Maja G. - 4. miejsce, Kalina K. i Filip K. M. - ex aequo 11. miejsce, Kacper G. - 13. miejsce w Polsce. Pani Beacie Jesionkiewicz i wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Najlepsi w Polsce: 7 uczniów naszej szkoły w pierwszej dziesiątce…

Najlepsi w Polsce: 7 uczniów naszej szkoły w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego konkursu j. angielskiego "Zuch". Pierwsze miejsce zdobyła Maja G. z klasy 2b !!! W konkursie wzięło udział 3195 uczniów z całej Polski. Gratulacje dla uczniów oraz nauczyciela Pani Beaty Jesionkiewicz, Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników.